آشنایی با تاریخچه معماری ساختمان تئاتر شهر واقع در استان تهران

آشنایی با تاریخچه معماری ساختمان تئاتر شهر واقع در استان تهران، پیش از دهه ۴۰، در تقاطع ۲ خیابان اصلی پایتخت ولیعصر و انقلاب کافه ای به نام کافه شهرداری به عنوان دومین مرکز تفریحی تهران وجود داشت. این کافه در اواخر دهه ۳۰ و اوایل دهه ۴۰ یکی از مراکز گردهمایی هنرمندان و روشنفکران شد. افرادی چون فروغ فرخزاد و جلال آل احمد در آن جمع می شدند. با گسترش تهران و مرکزیت این منطقه، ارزش کافه شهرداری بیشتر شد. در سال ۱۳۴۴، شهرداری تهران تصمیم به تخریب کافه شهرداری و تغییر کاربری آن گرفت و در همان زمان چند گروه آمریکایی، فرانسوی و ایتالیایی پیشنهاد ساخت یک هتل لوکس ۴۰۰ اتاقه را در محل کافه شهرداری ارائه دادند. این درست زمانی بود که تئاتر ایران با حضور نسل جدید هنرمندان مانند آربی آوانسیان، عباس نعلبندیان، اکبر رادی، علی نصیریان، غلامحسین ساعدی، بهرام بیضایی، بیژن مفید، پرویز صیاد و هنرمندان کارگاه نمایش، دوران اوج خود را طی می کرد و با به حاشیه رفتن سالن هایی چون تئاتر هنر، تئاتر سعدی و تئاتر تهران و کمبود ظرفیت تالار سنگلج و اختصاص تالار رودکی (وحدت) به اجرای موسیقی نیاز به یک سالن نمایش در تهران به شدت احساس می شد.

ادامه مطلب: آشنایی با تاریخچه معماری ساختمان تئاتر شهر واقع در استان تهران

گرافن چیست، چه ویژگی هایی دارد و در چه زمینه هایی کاربرد دارد

گرافن چیست، چه ویژگی هایی دارد و در چه زمینه هایی کاربرد دارد، گرافن توسط اتم های کربن خالص تشکیل شده است، دارای ساختار مولکولی جامد است که به شکل لانه زنبوری مرتب شده است. گرافن اولین بار ۱۵ سال پیش سنتز شد که با ورودش به صنعت معماری و ساختمان سازی تحول زیادی در آن ایجاد کرد. گرافن دارای انبوهی از ویژگی های شگفت انگیز می باشد که بسیاری از بخش های صنعت امروزه را تحت الشعاع قرار داده است. یکی از ویژگی های بارز گرافن کمک به بهبود بهره وری انرژی و کاهش اثرات زیست محیطی ساختمان ها است.

ویژگی های گرافن

گرافن رسانای عالی الکتریسیته می باشد

رسانایی گرافن از مس بیشتر می باشد و می تواند همان مقدار  الکتریسیته را با انرژی کمتری منتقل کند. همچنین می تواند نور خورشید را با سرعت زیادی به برق تبدیل کند زیرا توانایی بالایی در جذب نور دارد.

گرافن بهتر از هر ماده ی دیگری که تا به حال شناخته شده است قادر به انتقال گرما می باشد.

گرافن دارای سختی بسیار زیادی می باشد.

گرافن حدود ۲۰۰ برابر سخت تر از فولاد می باشد به همین دلیل دارای تحمل بسیار بالایی می باشد. همچنین در برابر اصطکاک و شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم می باشد. به این ترتیب مواد ساخته شده از گرافن در طول زمان نسبت به مواد دیگر دوام بیشتری خواهند داشت.

گرافن قادر به واکنش با مواد دیگر می باشد

این خاصیت امکان ایجاد مواد جدید با ساختار اولیه گرافن به منظور افزایش کارایی و مقاومت را می دهد. علاوه بر این طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان اسپانیایی می تواند تمام نور را در تک لایه اتمی خود جذب کرده و رنگ های مختلفی از نور را جذب کند.

شفافیت و سبکی در گرافن

شفافیت و انعطاف پذیری گرافن آن را برای ساخت وسایل شفاف و مقاوم مانند شیشه های پنجره ها در ساختمان مناسب کرده است.

مقاومت گرافن در برابر تشعشعات یونیزان و خواص بهداشتی گیاهی

مقاومت گرافن در برابر تشعشعات یونیزان می تواند در ساخت سازه های بیمارستان ها و بخش رادیوتراپی و یا هر گونه فعالیت دیگری که تشعشعات مضر دارند مناسب می باشد و به عنوان عایق عمل می کند. این ویژگی باعث کاهش هزینه های اقتصادی برای ساخت بیمارستان ها و کیلینیک ها می باشد.

گرافن در ساختمان سازی

از جمله کاربرد های گرافن در زمینه ساخت و ساز و به ویژه برای بهبود بهروری انرژی در ساختمان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گرافن در مصالح ساختمانی در بتن کارایی دارد. مهمترین کاربرد های آن در ستون ها، لوله ها، جاده ها و صفحات بتنی سد ها می باشد. افزودن گرافن به سیمان علاوه بر افزایش مقاومت برای محیط زیست نیز مفید است.

انواع ترکیبات گرافن

گرافن ایرژل (بتن)

سبک ترین و کار آمد ترین ماده عایق حرارتی است که استفاده از آن باعث صرفه جویی در انرژی می شود. ورقه هایی با ضخامت ۵ میلی متر از ایرژل را می توانیم برای عایق های حرارتی استفاده کنیم. این امر باعث صرفه جویی در فضا و بهبود بهره وری انرژی نه تنها در ساختمان ها بلکه در پانل های خورشیدی می شود.  علاوه بر حداقل ضخامت، ماده ای بسیار انعطاف پذیر و مستحکم است و در برابر اعمال مکانیکی (فشار) مقاوم است.

پوشش لوله ها

از گرافن در ساخت پوشش های اکسید تیتانیوم نانو ذرات، برای پوشش و محافظت از لوله ها استفاده می شود و در نتیجه کارایی و طول عمر آن ها را افزایش می دهد. گرافن از خود در برابر تاثیر عوامل خارجی مانند آب و هوا، اشعه ماورائ بنفش و…. محافظت می کند.

صفحات خورشیدی

گرافن نقش مهمی در ساخت پنل های خورشیدی فتولتائیک با سلول های ساخته شده گرافن ایرژول دارد. با توجه به عملکرد بالای آن برای جذب تمام نور خورشید به عنوان یک ماده سبک وزن، مونتاژ و نصب ورقه های خورشیدی را راحت تر کرده است.

آیا می توان با سیگار، آجرهای مقاوم تولید کرد؟

آیا می توان با سیگار، آجرهای مقاوم تولید کرد؟، سیگار به همان اندازه‌ای که برای سلامتی انسان مضر است برای محیط زیست نیز مضر است. زمانیکه میزان زیادی از سیگار خریداری و استفاده می‌شود، مقدار زباله‌های ناشی از آن نیز زیاد می‌شود، چرا که بعد از استعمال سیگار، به اصطلاح «ته سیگار» باقی مانده دور ریخته می‌شود که این زباله خطرات زیست محیطی فراوانی را ایجاد می‌کند. ته سیگار ها از یک پلیمر مصنوعی به نام سلولز استات ساخته می‌شوند که تقریبا ۱۰ سال و ۱۸ ماه طول می‌کشد تا به طور کامل تجزیه شوند. ته سیگار‌ها، فقط در بستر محیط ایجاد آلودگی نمی‌کنند بلکه فیلترهای آنها حاوی فلزات سنگین مانند آرسنیک، کروم، نیکل و کادمیوم است که آسیب‌های بسیار جدی برای محیط زیست ایجاد می‌کنند. شایان ذکر است که علت طول کشیدن تجزیه آنها نیز به دلیل وجود همین فلزات سنگین است.

ادامه مطلب: آیا می توان با سیگار، آجرهای مقاوم تولید کرد؟

آشنایی با سیمان های خودترمیم برپایه باکتری، سیلیکات سدیم و قارچ

آشنایی با سیمان های خودترمیم برپایه باکتری، سیلیکات سدیم و قارچ، تاریخچه ساخت بتن به ۲۰۰ سال پیش بر می گردد که از آن زمان تا به امروز مورد استفاده معماران در ساختمان سازی قرار گرفته است. این ماده جامد با دوام در عین محکم بودن، آسان در تولید و همچنین ارزان بودن مستعد ترک و شکستن نیز می باشد. که این ترک ها را اگر زمانی که کوچک هستند پر نکنیم می تواند منجر به آسیبهای زیادی از جمله شکستن شود. امروزه دانشمندان توانسته سیمان خود ترمیم کننده ای تولید کنند که دیگر جای سیمان قدیمی را گرفته است.

ادامه مطلب: آشنایی با سیمان های خودترمیم برپایه باکتری، سیلیکات سدیم و قارچ

استفاده از تکنولوژی نانو در صنعت مصالح ساختمانی، چه تاثیری در کیفیت و مقاومت مصالح دارد

استفاده از تکنولوژی نانو در صنعت مصالح ساختمانی، چه تاثیری در کیفیت و مقاومت مصالح دارد، نانو تکنولوژی یکی از محبوب ترین موضوعات تحقیقاتی بشر در طی دو دهه اخیر می باشد. در طی تحقیقات اخیر در رابطه با نانو مواد و نانو تکنولوژی دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که از این مواد می توان در صنعت های مختلف مانند پزشکی، ساختمان وصنعت خودرو استفاده نمود. ویژگی های منحصر به فرد این مواد توانست بسیاری از مشکلات بنیادی در خصوص مصالح ساختمانی را برطرف کند. حوره استفاد از این مواد در مصالح ساختمانی مربوط به بتن، فولاد، شیشه و مواد عایق می باشد. همچنین بسیاری از مشکلات فعلی در ساخت و ساز را می توان با استفاده از فناوری نانو افزایش داد. 

ادامه مطلب: استفاده از تکنولوژی نانو در صنعت مصالح ساختمانی، چه تاثیری در کیفیت و مقاومت مصالح دارد